Istezanje – da ili ne? | www.fitness-forma.com

Vijesti

Istezanje – da ili ne?

objavljeno: 16.03.2022

Istezanje je jedna od tema u fitnesu o kojoj možemo pronaći najviše potpuno suprotstavljenih informacija. S jedne strane, razni više ili manje stručni pojedinci naglašavaju važnost istezanja kad god i gdje god stignu. Njihovi najčešći argumenti u korist istezanja su prevencija ozljeda, smanjenje, odnosno ublažavanje upale mišića te ubrzavanje oporavka od treninga.

Istezanje je jedna od tema u fitnesu o kojoj možemo pronaći najviše potpuno suprotstavljenih informacija. S jedne strane, razni više ili manje stručni pojedinci naglašavaju važnost istezanja kad god i gdje god stignu. Njihovi najčešći argumenti u korist istezanja su prevencija ozljeda, smanjenje, odnosno ublažavanje upale mišića te ubrzavanje oporavka od treninga. Upravo su ovo i najčešći razlozi zbog kojih se vježbači istežu prije i/ili nakon treninga. S druge pak strane, posebno u posljednje vrijeme, sve više svjedočimo brojnim, također više ili manje stručnim pojedincima koji tvrde da je istezanje potpuno nepotrebno, da je svejedno istezali se ili ne, a neki čak ponekad odlaze u ekstreme i tvrde da je istezanje štetno.

Istina je, pretpostavljate, negdje u sredini.

Što je uopće istezanje?

Istezanje podrazumijeva izvođenje vježbi sastavljenih od pokreta i/ili položaja kojima nastojimo produljiti određeni mišić ili skupinu mišića. Vježbama istezanja nastojimo poboljšati mišićnu osjetljivost i elastičnost, odnosno povećati vlastitu fleksibilnost.

Fleksibilnost možemo opisati kao karakteristiku pojedinog zgloba, odnosno slobodni opseg pokreta u pojedinom zglobu, skupini zglobova ili pak cijelom tijelu. To je ujedno i komponenta zdravstveno usmjerenog fitnesa (uz sastav tijela, mišićnu izdržljivost, kardiorespiratornu izdržljivost i snagu). Dakle, s obzirom na to da fleksibilnost sa spomenutim komponentama čini skup obilježja koji definiraju zdravstveno usmjeren fitnes, ne možemo nikako zanemariti njezinu važnost.

Kao što već sigurno znate, nismo jednako fleksibilni u svakom dijelu tijela, odnosno u svakom pokretu. To znači da je fleksibilnost specifična i ovisi o samom zglobu i/ili mišićnoj skupini te o pokretu kojeg izvodimo. Osim toga, na fleksibilnost utječu brojni faktori – od same vrste zgloba, elastičnosti mišićnog tkiva, tetiva i ostalih vezivnih tkiva, dob, spol, ali i doba dana, vanjska temperatura, odjeća koju nosimo i sl. Na neke od spomenutih faktora možemo utjecati, a na neke ne.

No, vratimo se na temu – istezati se ili ne, pitanje je sada.

Kao što smo već napisali, danas možemo naići na brojne oprečne informacije o (ne) važnosti istezanja. Stoga ni ne čudi da vježbači više ne znaju kome vjerovati i kako se ponašati, posebno ako treniraju sami. Zato evo nekoliko poruka koje uzmite u obzir i sami odlučite koliko i kako ćete se istezati.

  1. Iako istezanjem nećete moći značajno ublažiti upalu mišića, uzmite u obzir da opuštanje nakon treninga nikako ne može škoditi.
  2. Određena razina fleksibilnosti u pojedinom zglobu ili mišića, ligamenta, tetive može utjecati na kvalitetu izvedbe vježbi. U nekim je slučajevima fleksibilnost poželjna, a u nekim može biti i rizična za nastanak ozljede (zbog potencijalne nestabilnosti).
  3. Istezanje samo po sebi ne sprječava ozljede, ali ako je isto dio vašeg zagrijavanja, onda utječe i na smanjenje rizika od ozljeda.
  4. Ako vam istezanje odgovara, bilo kao zasebna aktivnost, bilo kao dio treninga – samo dajte. U današnjem užurbanom svijetu u kojem većinu vremena provodimo sjedeći, istezanje može samo pomoći.

I ne zaboravite, znanost nam je danas dostupnija nego ikad, ali to sa sobom nosi i svoje opasnosti. Mnogo toga se danas može objaviti, a neki članci ne prolaze valjane recenzije nužne za osiguranje kvalitete istraživanja koja se publiciraju. Tako da svakako razmislite koji su izvori informacija kojima vi ili vaš trener raspolažete.

Naša web stranica koristi kolačiće!

Saznaj više